
Cirkus – öppnar snart
Cirkus second hand – hållbarhet, återbruk och inkludering i fokus
Öppnar snart i Stockholm Stadsmissions gamla lokal.
Vi är stolta över att öppna vår nya pop-up butik i just Solna centrum, som har ett sådant stort fokus på återbruk och hållbarhet. Här kommer vi sälja secondhand-kläder för dam, herr och barn samt inredning, mindre möbler och anpassa oss efter det som visar sig vara mest efterfrågat. Vi vill inspirera fler att handla cirkulärt, samtidigt som vi skapar en positiv inverkan på både samhället och miljön.
Hos oss kan kunder både fynda kvalitativ och modern secondhand samt bidra till en mer hållbar framtid genom att sälja eller skänka sina egna kläder och prylar. För de som vill göra skillnad kan en del av vinsten från inlämnade varor skänkas till välgörenhet. Om du vill sälja på kommission så kan du som kund använda dina intjänade pengar i butiken. På så sätt vill vi inspirera fler att engagera sig i en cirkulär och hållbar livsstil. När du skänker eller lämnar in till oss gör du skillnad för både människor och miljön! För oss på Cirkus handlar hållbarhet om mer än bara kläder och saker – det handlar också om människor. Vi vill skapa möjligheter för dem som står utanför arbetsmarknaden. Genom att erbjuda arbetstillfällen och praktikplatser vill vi vara en inkluderande arbetsplats där fler får chans att växa. Vi samarbetar med kommunen och tar emot ungdomar på lov för extraarbete och elever som vill praktisera från både högstadiet och gymnasiet. Både från Solna och utanför. Vi har även vuxna som praktiserar hos oss, som av olika skäl står utanför arbetsmarknaden, eller har varit arbetslösa en längre tid. Det kan då behövas en trygg plats där vi kan anpassa arbetsuppgifterna efter personens behov. Vi satsar även på att ge ungdomar som vill arbeta möjlighet till extraarbete på kvällar och helger. Här får de en första inblick i arbetslivet, chansen att utvecklas och få självförtroende och bidrar till en mer hållbar värld.
Ett hållbart initiativ med miljön och samhällsnytta i fokus
Att ta vara på resurser och minska konsumtionens klimatavtryck är en av våra viktigaste drivkrafter. Genom vår butik vill vi visa att secondhand kan vara både cirkulärt och socialt hållbart. Det som inte säljs eller har defekter gör vi något nytt av, så kallad ”remake” och ”upcykling”. Det kan tex handla om att vi målar och gör om gamla möbler, syr om en gammal skjorta till en fin blus eller trasiga jeans till en kjol.
Att ha workshops på tema remake och så kallad Repair café är något vi planerar framöver, och varför inte i samarbete med grannen Returpunkten i Solna C som är experter i ämnet? Vi vill uppmuntra folk till många färre nyköp, att alltid handla second hand i första hand samt att ta hand om det vi redan har. Att ta vara på det som redan finns och se till att det kommer till användning.♻️
Vi ser fram emot att välkomna er till en butik som inte bara erbjuder unika fynd, utan också gör skillnad – för miljön, människor och samhället.